Το 2024 αρχίζει πολύ δημιουργικά για το σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο Μεσσήνης, καθώς συμμετέχουμε στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus KA220 με τίτλο Witness LOcal cuStoms in 360, το οποίο έχει διάρκεια 30 μηνών και αναμένεται να ολοκληρωθεί το 2026. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα εκτός από το 2ο Γυμνάσιο Μεσσήνης, συμμετέχουν τα σχολεία, IES Fernando III, από το Μartos της Ισπανίας και Agrupamento de Escolas da Ericeira, από την Ericeira της Πορτογαλίας, καθώς και το Πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων, η Εταιρεία Digital Innovations από τη Θεσσαλονίκη και ο Οργανισμός EduBots από την Εσθονία.

Σκοπός του προγράμματος είναι η προετοιμασία από τους μαθητές και καθηγητές των συμμετεχόντων σχολείων υλικού σχετικού με τα Έθιμα κάθε περιοχής, έτσι ώστε οι μαθητές να ερευνήσουν και να γνωρίσουν το πολιτιστικό παρελθόν όχι μόνο της περιοχής τους αλλά και των άλλων χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Επιπλέον, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να εξοικειωθούν με σύγχρονο και εύχρηστο τεχνικό εξοπλισμό και λογισμικό όχι μόνο ως χρήστες αλλά και ως δημιουργοί περιεχομένου εικονικής πραγματικότητας.

Το υλικό αυτό θα είναι προσβάσιμο σε όλους μέσω μιας διαδικτυακής πολιτιστικής πλατφόρμας που θα είναι διαθέσιμη σε όλες τις γλώσσες των συνεργατών, καθώς και στα αγγλικά. Επίσης, θα είναι προσβάσιμο μέσω ακουστικών VR που θα παρέχουν μια πλήρη εμπειρία εικονικής πραγματικότητας. Ωστόσο, θα είναι διαθέσιμη και μια επιλογή πρόσβασης στο υλικό μέσω απλών συσκευών (οθόνη υπολογιστή, tablet, smartphone). Τέλος, από τους εκπαιδευτικούς των συμμετεχόντων σχολείων θα δημιουργηθεί και εκπαιδευτικό υλικό (φύλλα εργασίας, σενάρια διδασκαλίας) για την αξιοποίηση του συγκεκριμένου υλικού και στην εκπαιδευτική διαδικασία.