Αυτοαξιολόγηση στο σχολείο για καλύτερη εκπαίδευση 2011-2013

Αυτοαξιολόγηση στο σχολείο για καλύτερη εκπαίδευση

Το σχολείο μας συμμετέιχε το διάστημα 2011-2013 στη σχολική σύμπραξη Comenius με τίτλο SELF-EVALUATION IN SCHOOLS FOR BETTER EDUCATION στην οποία συμμετείχαν χώρες από Γερμανία, Ιταλία, Ελλάδα, Κύπρο, Πολωνία, Τουρκία και Ηνωμένο Βασίλειο.

Συμμετείχαμε στη συγκεκριμένη σύμπραξη γιατί:

Η αυτο-αξιολόγηση της σχολικής μονάδας είναι πολύ σημαντική στην ανάδειξη της ποιότητας στη μάθηση. Βρίσκεται στο επίκεντρο της καλής διαχείρισης και αποτελεσματικής βελτίωσης του σχολείου. Βασίζεται σε αποδεικτικά στοιχεία σχετικά με τα επίπεδα που επιτυγχάνουν οι μαθητές, την ποιότητα της διδασκαλίας και την αποτελεσματικότητα στην διαχείρισης και στην διοίκηση.

Αποτελέσματα σύμπραξης

Οδηγός για την Μεσσηνία

Περιέχει ενημερωτικό υλικό για: το σχολείο μας την ιστορία της Μεσσήνης, τοπικά έθιμα, σημεία ενδιαφέροντος της Μεσσηνίας.

Ιστοχώρος του προγράμματος Αυτό Αξιολόηση στο Σχολείο: www.self-eva.eu

Στον ιστοχώρο του προγράμματος Αυτο Αξιολόγηση στο Σχολείο: www.self-eva.eu: – παρουσιάζονται η πρόδοος και οι αναφορές του προγράμματος Μπορείται να κατεβάσετε από τον ιστοχώρο του προγράμματος όλο το διαθέσιμο υλικό που υπάρχει για δική σας χρήση στη σχολική σας μονάδα.

Ημερολόγιο 2014

Ένα από τα αποτελέσματα/προϊόντα του προγράμματος είναι το ημερολόγιο Αυτο-Αξιολόγηση 2014. Μπορείτε να κατεβάσετε το ημερολόγιο σε PDF από τον ιστοχώρο του προγράμματος (www.self-eva.eu). Το ημερολόγιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κίνητρο για τους καθηγητές, τους μαθητές και τους γονείς για να κάνουν πιο συχνά αυτο-αξιολόγηση.

Εγχειρίδιο Αυτο Αξιολόγησης

Το ολοκληρωμένο εγχειρίδιο μπορείτε να το κατεβάσετε από τον ιστοχώρο του προγράμματος στο σύνδεσμο www.self-eva.eu. Το εγχειρίδιο παρουσιάζει πως η αυτο-αξιολόγηση αντιμετωπίζεται από τις σχολικές μονάδες πως μπορεί να γίνει με χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή. Αυτό το εγχειρίδιο είναι το βασικό αποτέλεσμα/προϊόν του προγράμματος Αυτο-Αξιολόγησης.

Έγραψαν για μας....

Ελευθερία 27-04-2013