14ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορωδιών της Καρδίτσας

Η χορωδία του 2ου Γυμνασίου Μεσσήνης, υπό την διεύθυνση του καθηγητή μουσικής Νικόλαου Καρακαλπάκη, είναι νεοσύστατη, μόλις 2 μηνών, αποτελείται από 35 μέλη, με μοναδική τους εμφάνιση αυτή της σχολικής εορτής της 28ης Οκτωβρίου, με 4 τραγούδια.
Με αφορμή τη θεματική ενότητα – αφιέρωμα στον Καρδιτσιώτη ήρωα και αρχιστράτηγο της Επανάστασης του ’21 Γεώργιο Καραϊσκάκη, σε σύμπραξη με την ολιγομελή μαθητική χορωδία του 1ου Γυμνασίου Μεσσήνης, συμμετείχαν στο 14ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορωδιών της Καρδίτσας, συνολο 30 μαθητές, παρουσιάζοντας τραγούδια Ελλήνων συνθετών του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού.

Η εμφάνιση τους προκάλεσε τον ενθουσιασμό του κοινού και αναγνωρίστηκε η προσπάθεια των μαθητών παρ όλη την έλλειψη μουσικής εμπειρίας προηγούμενων ετών. Τα τραγούδια, με τη σειρά που παρουσιάστηκαν, αναφέρονται στη θυσία των ηρώων στη μάχη, τη νοσταλγία για τη πατρίδα τους και τις τιμές που τους αποδίδονται για τη προσφορά τους. Η παρουσίαση έγινε το βράδυ της Παρασκευης 2 Δεκεμβρίου, στο Mouzaki Palace στο Μουζάκι, στις 20.00.

Στο πιάνο τους συνόδευσε ο καθηγητής μουσικής Νικόλαος Καρακαλπάκης.

Ακούστηκαν τα τραγούδια με την εξής σειρά:

O Έφεδρος (Γ. Κατσαρός – Πυθαγόρας)
Δειλινά στη Σπάρτη (Η.Ανδριόπουλος – Μ. Μπουρμπούλης)
Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες (Η.Ανδριόπουλος – Μ.Ελευθερίου)
Γεια σου χαρά σου Βενετιά (Στ.Ξαρχάκος – Ν.Γκάτσος)
Ωδή στον Γ. Καραΐσκάκη (Δ.Σαββόπουλος)