Interactive teaching – Using educational games and new technology in order to enhance learners` motivation

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο Όσλο από τον οργανισμό Eruditus την περίοδο 7-15 Ιουλίου 2019. Συμμετείχαν 25 εκπαιδευτικοί από χώρες της Ευρώπης όπως Πολωνία, Κροατία, Γερμανία, Γαλλία, Σλοβενία, Βουλγαρία. Υπήρχαν επίσης εκπαιδευτικοί από δυο ελληνικά σχολεία. Από την πρώτη ημέρα του σεμιναρίου αναπτύχθηκε θερμό κλίμα ανάμεσα σε όλους τους συμμετέχοντες κάτι που οδήγησε στην καλή συνεργασία ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων.

Το σεμινάριο είχε κύριο άξονα τη χρήση νέων τεχνολογιών και την προώθηση ενεργητικών τεχνικών. Η έμφαση στις νέες τεχνολογίες ήταν σε διαδικτυακά κυρίως εργαλεία τα οποία διατίθενται δωρεάν ώστε να μην υπάρχουν εμπόδια στην χρήση τους στο σχολείο. Ανάμεσα στις εφαρμογές που παρουσιάστηκαν ήταν η δημιουργία διαδραστικών εφαρμογών, σταυρόλεξα, κουίζ, αξιολόγηση γνώσεων, βοηθητικά εργαλεία, χρήση μουσικής και στίχων. Επιπρόσθετα, παρουσιάστηκαν τεχνολογίες εικονικής πραγματικότητας και τρόποι αξιοποίησης στην τάξη. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου αναπτύχθηκαν ενεργητικές τεχνικές και παιχνίδια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην τάξη σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Κατά κύριο λόγο χρησιμοποιήθηκαν  ενεργητικές τεχνικές και βιωματικά εργαστήρια.

Όλα τα εργαλεία και οι τεχνικές που παρουσιάστηκαν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όλες τις ειδικότητες και να βοηθήσουν τους εκπαιδευτικούς στα περισσότερα μαθήματα.

Φωτογραφίες από το σεμινάριο