Σκοπός του Ομίλου, στο πλαίσιο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τα γεγονότα του Μικρασιατικού πολέμου και το δράμα των προσφύγων του 1922, μέσα από την ιστορία των ονομάτων των δρόμων του προσφυγικού συνοικισμού “Παλαιά Βρύση” της Μεσσήνης, συνδέοντάς τα με την ιστορία της πόλης και το παρόν, καλλιεργώντας παράλληλα την ενσυναίσθηση και διαμορφώνοντας χαρακτηριστικά ενεργών πολιτών.

Συγκεκριμένα, οι στόχοι του Ομίλου ήταν:

• Να μετατραπούν τα ονόματα των δρόμων του προσφυγικού συνοικισμού σε διαδραστικά, ενδιαφέροντα μαθήματα ιστορίας και να γνωρίσουν οι μαθητές τον Μικρασιατικό Πόλεμο αλλά και τις συνθήκες που επικρατούσαν στη Μεσσήνη, όταν κατέφτασαν οι πρόσφυγες στην πόλη.
  • Να λειτουργήσουν ως μικροί ερευνητές επικοινωνώντας με απογόνους προσφύγων και καταγράφοντας τις προσωπικές τους ιστορίες.
  • Να εξοικειωθούν με ψηφιακά εργαλεία και νέες τεχνολογίες.
  • Να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθηση μέσα από βιωματικές δράσεις και τη μελέτη λογοτεχνικών κειμένων.
  • Να εκφραστούν δημιουργικά αξιοποιώντας ταλέντα και δεξιότητες καλλιτεχνικές.
  • Να αναπτύξουν ομαδοσυνεργατικό πνεύμα και να γίνει η μάθηση πηγή χαράς και δημιουργίας.
  • Να κατανοήσουν σε ένα βαθμό τα γεγονότα που συμβαίνουν σήμερα και να καλλιεργήσουν χαρακτηριστικά υπεύθυνων και ενεργών πολιτών.
  • Να αποτυπώσουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους  με τρόπο εικαστικό και δημιουργικό σε ένα λεύκωμα.

Συμμετέχοντες μαθητές

• Γιώργος Αντωνόπουλος