Κάθε δρόμος, μία ιστορία…

Στο πλαίσιο  των διήμερων εκδηλώσεων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας για τα 100 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή, οι μαθητές του ομίλου ‘‘Η Ιστορία μέσα από τον πολιτισμό της πόλης’’ του 2ου Γυμνασίου Μεσσήνης, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Λαγούδη Ελευθερία και Μίντζα Βασιλική, παρουσίασαν την εργασία τους ‘‘Κάθε Δρόμος, μία Ιστορία’’. Οι μαθητές μας με την εργασία αυτή προσπαθούν να προσεγγίσουν τα γεγονότα της περιόδου αυτής μέσα από τα ονόματα των δρόμων του προσφυγικού συνοικισμού της Μεσσήνης. Στόχος δεν είναι μόνο η γνώση της περιόδου, όσο και η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, της κατανόησης του ρόλου τους σήμερα μέσα σε έναν κόσμο που συνεχώς μεταβάλλεται και ανατρέπεται και την ανάπτυξη της αλληλεγγύης μέσα από την επαφή τους με την επικαιρότητα, με βιωματικές δράσεις, λογοτεχνικά κείμενα, συνεντεύξεις απογόνων Μικρασιατών προσφύγων. Όλες δράσεις τους αποτυπώνονται με τρόπο εικαστικό και δημιουργικό σε ένα ομαδικό τετράδιο μεγέθους Α3 κι έτσι έχουν την ευκαιρία να εκφραστούν και εικαστικά.

Οι μαθητές μας σήμερα έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και τους ευχαριστούμε θερμά. Επίσης ευχαριστούμε και τον εξαιρετικό συνάδελφο μουσικό κ. Καρακαλπάκη, ο οποίος διεύθυνε  τη μικτή χορωδία του 1ου και 2ου Γυμνασίου Μεσσήνης και δημιούργησε το κατάλληλο κλίμα για την παρουσίαση και της δικής μας εκδήλωσης.

Τέλος, να ευχαριστήσουμε τον κ, Νίκο Ηλιόπουλο, της Φωτογραφικής Ομάδας Καλαμάτας που αμέσως προθυμοποιήθηκε να βιντεοσκοπήσει την εκδήλωση του σχολείου μας, καθώς και όλους τους συναδέλφους του 2ου Γυμνασίου Μεσσήνης που πάντα είναι ενθαρρυντικοί και υποστηρικτικοί σε ό,τι κάνουμε.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση