Technology Tools for Teaching Students with Dyslexia and other Special Needs

Το σεμινάριο ‘’Technology Tools for Teaching Students with Dyslexia and other Special Needs’’ (Χρήση Νέων Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση για μαθητές με δυσλεξία και άλλες Ειδικές Ανάγκες) πραγματοποιήθηκε στην πόλη Naxxar της Μάλτας από τις 30 Σεπτεμβρίου έως τις 4 Οκτωβρίου 2019. Το σεμινάριο αυτό είχε σκοπό την επιμόρφωση καθηγητών αλλά και γονέων όσον αφορά τη χρήση νέων τεχνολογιών, στη διδασκαλία μαθητών με δυσλεξία και δυσκαλκιουλία κυρίως, αλλά και μαθητών με ΔΕΠΥ, με φυσικές αναπηρίες όπως κωφοί και τυφλοί, καθώς και μαθητών με ήπιες διαταραχές του αυτιστικού φάσματος.

Την πρώτη ημέρα του σεμιναρίου έγινε εισαγωγή στην εκπαίδευση μαθητών με Ειδικές Ανάγκες, με φυσικές και γνωστικές αναπηρίες, με δυσλεξία και σε παιδαγωγικές μεθόδους σχετικές με την Ειδική Αγωγή. Τη δεύτερη και τρίτη ημέρα γνωρίσαμε και ασκηθήκαμε σε εφαρμογές και τεχνολογικά εργαλεία σχετικά με την εκπαίδευση μαθητών με δυσλεξία και με φυσικές και γνωστικές αναπηρίες. Την τέταρτη ημέρα κάθε σχεδίασε καθένας από εμάς τρεις διδακτικές προτάσεις χρησιμοποιώντας τα εργαλεία της Τεχνολογίας και τις μεθόδους πάνω στις οποίες επιμορφωθήκαμε και την πέμπτη και τελευταία ημέρα τις παρουσιάσαμε.

Φωτογραφίες από το σεμινάριο